Świętowaliśmy Dzień Myśli Braterskiej

„Sta­raj­cie się zos­ta­wić ten świat choć trochę lep­szym niż go zastaliście. ”- Robert Baden-Powell

 

 

22 lutego harcerze z naszego hufca, spotkali się, by wspólnie świętować Dzień Myśli Braterskiej. Rozpoczęliśmy na Placu Stary Rynek, gdzie pod wodzą dh Andrzeja Soćko oraz dh. Klaudii Glinki, którzy przygotowali tę część obchodów, kolorowymi kredami na płycie placu, namalowaliśmy portret Roberta Baden-Powella.

Dzieło mińskich harcerzy zostało przypieczętowane wspólnym świeczkowiskiem, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim, dzięki uprzejmości Pana Dyrektora
dh Tomasza Ciechańskiego.
Wspólne śpiewanie przy akompaniamencie dh. Olgi Pechcin i krótka biografia samego założyciela skautingu, opowiedziana przez dh Jacka Jeżaka, nadały temu dniu obrzędowy charakter. Takie chwile jednoczą nas nie tylko jako członków Związku Harcerstwa Polskiego, ale także jako osoby mogące zmieniać świat. Taki przekaz zawarł w swojej gawędzie dh Michał Możdżonek, który uświadomił nam, jak bardzo wyjątkowe może być nasze działanie. Jako student informatyki pokusił się o dokonanie analizy matematycznej „Ile może jeden człowiek, dużo czy mało?”. Wynik był oszałamiający. Zakładając, że w ciągu tygodnia jeden człowiek zmieni świat drugiego człowieka na lepsze, a ten drugi trzeciego człowieka, i kolejny kolejnego, a każdy zmieniony będzie nieustannie w ciągu tygodnia zmieniał następnego człowieka, to po 33 tygodniach wszyscy ludzie na ziemi będą szczęśliwsi. Przypomnijmy że na świecie żyje prawie 8 miliardów ludzi. To co? Ile może jeden człowiek, dużo czy mało? Odpowiedzmy sobie na to pytanie sami.

Każdy z drużynowych miał również okazję powiedzieć kilka słów o swojej drużynie – szczególne podziękowania składamy dla 63 Drużyny Wędrowniczej „Nagi Tanka”, która specjalnie na tą uroczystość przygotowała o sobie wiersz.

Na zakończenie odśpiewaliśmy „Bratnie Słowo”, zawiązaliśmy krąg oraz zrobiliśmy wspólnie pamiątkowe zdjęcia.