I Gala Dnia Myśli Braterskiej przechodzi do historii…

22 lutego 2019r. o godzinie 19, sala teatralna Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, wypełniła się po brzegi zuchami, harcerzami, harcerzami starszymi, wędrownikami i instruktorami naszego Hufca. W ten szczególny dzień dla wszystkich harcerzy i skautów na całym świecie Komenda Hufca ZHP wraz z 2 Drużyną Harcerską „GROT” rozpoczęła historyczną, I Galę Dnia Myśli Braterskiej.

Galę z dumą otworzył nasz dh komendant Darek Piętka, po czym prowadzący dh. Sara Sękowska i dh Adrian Ciechański z 2 DH „GROT” przejęli inicjatywę i poprowadzili dalszą część tego wydarzenia. Na scenie prezentowały się kolejno gromady zuchowe i drużyny harcerskie, starszo harcerskie oraz wędrownicze. Występy wokalne, choreograficzne przeplatane prezentacjami multimedialnymi wywoływały w nas dużo pozytywnych emocji, co powodowało uśmiech na naszych twarzach, a w sercu radość i wzruszenie.

W między czasie ogłoszono również, wyczekiwane wyniki głosowania na najbardziej braterskiego/braterską. Tą część poprowadzili, dh komendant Darek Piętka wraz z dh. Sandrą Sękowską. Najpierw przedstawili wszystkich kandydatów zgłoszonych do zaszczytnego miana, na których wszystkie drużyny i gromady naszego hufca oddały swój głos w internetowym głosowaniu.

I tak, wśród harcerzy młodszych najwięcej głosów otrzymał dh Julian z 21 DH „Grom” za swoje ogromne serce. Jego jedyną konkurentką była dh. Julia z 302 WDH „VIA” im. Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej, wyróżniająca się swoją pracowitością, pomysłowością i dobrocią.

Wśród harcerzy starszych zaszczytne miano Najbardziej Braterskiej przypadło dh. Oldze z 19 DSH „Ignis” za wrodzoną empatię i braterskość. Konkurowali z nią dh. Martyna, dh Czarek i dh Radosław z 19 DSH „Ignis”, dh. Oliwia z 302 WDH „Via” im. Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej, oraz dh. Sara z 2 DH „Grot”.

Najbardziej braterską wśród Wędrowników, została dh. Eliza z 63 DW „Nagi Tanka”, wyróżniająca się ogromnym zaangażowaniem, pozytywnością i profesjonalizmem w sztuce robienia fotografii. Jej kontrkandydatami byli: dh. Magdalena z 302 WDH „Via” im. Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej, dh Adrian i dh Ernest z 2 DH „Grot”, dh. Weronika, dh Tomasz i dh Dawid z 63 DW „Nagi Tanka”, dh Marcin i dh Dominik z 16 DW „Wichura”.

A „Najbardziej braterskim” instruktorem został zasłużenie dh Andrzej, który zdążył wychować już kilka pokoleń harcerzy. Posiada ogromną wiedzę, którą dzieli się z młodszym pokoleniem. Zdolny architekt, plastyk i rzemieślnik. Był wiele lat komendantem naszego hufca. Jego konkurentami byli dh. Adrianna z 19 DSH „Ignis” – komendantka Szczepu Harcerskiego „Atmosfera”, dh Rafał z 63 DW „Nagi Tanka” gdzie pełni funkcję Drużynowego oraz dh Jacek – drużynowy 23 DH „Czarna Woda”, komendant Szczepu Harcerskiego „Wielki Błękit”.

Wszystkim wygranym i nominowanym serdecznie gratulujemy, życząc dużo radości i uśmiechu na co dzień, motywując jednocześnie do dalszej wzmożonej pracy i czerpania radości ze służby.

Były również niespodzianki. Okazało się, że dh. Magdalena z 302 WDH „VIA” im. Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej, obchodziła niedawno 18-te urodziny. Cała sala odśpiewała gromkie „Sto lat”, a przedstawiciele Szczepu Harcerskiego im. Zbigniewa Nienackiego wręczyli jej oryginalny prezent.

Galę zakończyliśmy harcerskim obyczajem, zawiązując krąg harcerski i odśpiewując „Bratnie Słowo”. Następnie dh komendant Darek Piętka przekazał iskrę przyjaźni.

Tego wieczoru byliśmy wszyscy razem. Ta niesamowita atmosfera uświadomiła nas, że tworzymy wyjątkową wspólnotę, którą łączy magiczna braterska moc. Z dumą możemy powiedzieć, że tworzymy prawdziwy Hufiec pisany przez duże H.

Wielkie Brawa dla 2 DH „Grot”, która poczuła niesamowitego braterskiego ducha
i spisała się w każdym szczeblu organizacji na zasłużony medal i pochwałę.

Szczególne podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom Miejskiego Domu Kultury za braterskie przyjęcie i opiekę techniczną, bez której byłoby bardzo trudno zrealizować tak ważne dla nas przedsięwzięcie.

I powtarzając kultowe już słowa dh Julka – NIECH WSZYSTKIM ŻYJE SIĘ DOBRZE.

Druhny i Druhowie, Czuwaj! Do zobaczenia za rok.