Czym jest harcerstwo?

Harcerstwo to ruch społeczny, który istnieje na świecie od ponad stu lat. Współczesne harcerstwo to nowoczesna organizacja opierająca się na wolontariacie. To jednocześnie prawdziwa szkoła życia i wspaniała przygoda. Uczestnictwo w zbiórkach, obozach, biwakach pozwala zdobyć cenne umiejętności, które są ważne w naszym życiu.

Czy warto dołączyć?

Udział w harcerstwie zapewni masę wspaniałych wrażeń i wspomnień. Doskonale przygotuje do wejścia w dorosłość. Do harcerstwa można wstąpić w dowolnym wieku. Do dziesiątego roku życia pozostaje się zuchem, potem dziecko przechodzi do drużyny harcerskiej. Udział w harcerstwie to także okazja do poznania wielu wartościowych ludzi, do znalezienia prawdziwych przyjaciół na całe życie. Harcerstwo to dyscyplina. Trzeba być punktualnym i dobrze wykonywać powierzone zadania.

Czego doświadczamy?

Harcerstwo to mnóstwo przygód: spanie w namiocie, przeprawy przez rzekę, obozy zagraniczne na rowerach, zloty. Obozy harcerskie zazwyczaj znajdują się w środku lasu. Dzięki temu młodzi ludzie poznają przyrodę i uczą się, jak z nią obcować.
Także współpracujemy z innymi organizacjami, chociażby organizując co roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czego uczy harcerstwo?

Harcerstwo uczy samodzielności, zaradności, odpowiedzialności, chęci niesienia pomocy innym, punktualności, działania w grupie, dobrej organizacji pracy. Harcerstwo rozwija umiejętności interpersonalne, zmysł organizacyjny, umiejętności logiczne. Pomaga w radzeniu sobie z różnymi lękami, pomaga walczyć z nieśmiałością. Harcerstwo kształtuje w młodym człowieku wiele wartości takich, jak patriotyzm, szacunek dla ojczyzny, szacunek dla innych ludzi. Uczestnictwo w harcerstwie kształtuje charakter i wychowuje. Młody człowiek uczy się być dobrym człowiekiem.

fot. Agnieszka Madetko-Kurczab / ZHP

Jak dołączyć do harcerstwa?

Drużyny dostosowane do wieku dzieci można znaleźć na górnym pasku klikając „Jednostki”. Tam znajdziesz działające drużyny w naszym hufcu. Skontaktuj się z drużynowym, korzystając z dostępnych opcji kontaktu. Jeśli będzie to utrudnione lub niemożliwe, nie obawiaj się skontaktować z nami poprzez minskmazowiecki@zhp.pl lub numer telefonu: 506 328 229

Warto wiedzieć, że większość drużyn działa w konkretnym pionie metodycznym:

• Zuchy – 6-10 lat (tutaj wyjątkowo drużyny nazywają się Gromadami Zuchowymi)
  • Harcerze – 10-13 lat
  • Harcerze starsi – 13-16 lat