Betlejemskie Światło Pokoju 2017 już w Mińsku Mazowieckim

Aby odebrać Światło, by rozświetliło wasze domy podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, zapraszamy do stanicy Hufca ZHP “Mazowsze”
w Mińsku Mazowieckim, ul. Kościelna 3 oraz na Miejską Wigilię,
która odbędzie się na Placu Stary Rynek
w najbliższy czwartek tj. 21.12.2017r. o godz. 18.00.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”

17 grudnia 2017r., 46 – osobowa reprezentacja Hufca ZHP “Mazowsze” Mińsk Mazowiecki  wybrała się do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w celu odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju, aby móc je przekazywać dalej mieszkańcom Mińska Mazowieckiego i okolic. Uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą, w której uczestniczyły również inne reprezentacje hufców, a koncelebrowana była przez jego eminencję Kazimierza Nycza arcybiskupa metropolitę warszawskiego

Tuż po Mszy Św. harcerze przeszli nad Wisłę. Tam rozpoczął się kolejny etap sztafety – Betlejemskie Światło Pokoju, policyjną motorówką trafiło na drugą stronę Wisły, by rozświetlić także prawobrzeżną część Warszawy i okolic.

Po uroczystościach nasza reprezentacja powróciła wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju do rodzimego Hufca ZHP w Mińsku Mazowieckim.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.