75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ogólnopolskie uroczystości zaczęły się już 31 lipca, gdzie Ryszard Białous ps. „Jerzy”, dowódca harcerskiego batalionu „Zośka”, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spoczął obok harcerskich grobów swoich żołnierzy, leżących w mogiłach z brzozowymi krzyżami. To był drugi pogrzeb Ryszarda Białousa. Współtwórca Grup Szturmowych w Szarych Szeregach i dowódca jednego z najsłynniejszych harcerskich batalionów zmarł w Argentynie 27 lat temu. Chciał być pochowany właśnie na Powązkach i w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jego wola została spełniona. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą oraz awansowany na pułkownika. W uroczystościach wziął udział między innymi Komendant Chorągwi Mazowieckiej hm. Cezary Supeł.

W Mińsku Mazowieckim przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego wraz z pocztem sztandarowym oraz harcerzami Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wzięli udział w dorocznych uroczystościach przed pomnikiem Szarych Szeregów. W godzinę “W” oddano hołd ofiarom Powstania Warszawskiego przy dźwięku syren.

Jednocześnie na skwerze przy rondzie gen.Hallera, burmistrz wraz z wolontariuszami rozdawali przypinki z symbolem Polski Walczącej, a o godz.17.30 wspólnie odczytano kilka fragmentów książki o Powstaniu Warszawskim oraz wypisano pocztówki, które nadano pocztą powstańczą.

Powstanie Warszawskie w 1944 r. to największe wystąpienie zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego przeciwko dwóm totalitaryzmom. W imię wolności, suwerenności i niepodległości. 63 dni trwała walka o Warszawę. Była wyrazem heroizmu jego uczestników i ludności cywilnej stolicy. Powstańcy walczyli o Polskę, Warszawę, o godność, bezpieczeństwo, prawo do radości i szansę na miłość.


Część fotografii dzięki uprzejmości portalu https://minskmaz.com

CHWAŁA BOHATEROM !