Rowerowe kręcenie dla Niepodległej

W dnia 17 – 23 czerwca 2018 r. na terenie Mazowsza, Podlasia i Litwy odbywał się Rajd Rowerowy Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego w 100. rocznicę odzyskania niepodległości „Gościńcem ku Niepodległości” zorganizowany przez Komendę Hufca ZHP „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim.

Rajd miał na celu, w aktywny sposób, uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz promocję szlaku turystycznego „Wielki Gościniec Litewski”, czyli dawnego taktu pocztowego łączącego Warszawę z Wilnem.

Trasa rajdu wyniosła 668 km i przebiegała przez takie miejscowości jak: Sulejówek – Węgrów – Drohiczyn – Grodzisk – Turośń Kościelna – Sokółka – Dąbrowa Białostocka – Płaska – Giby – Berżniki (przejście graniczne) – Druskienniki – Marcińkańce – Orany – Soleczniki – Turgiele – Wilno.

Rajd rozpoczął się w symbolicznym miejscu, przy ławeczce marszałka Józefa Piłsudskiego, w jego mieście – Sulejówku, a jego cel został osiągnięty w Wilnie, na wileńskiej Rossie, gdzie uczestnicy rajdu, wraz z Wicemarszałek Senatu RP Marią Koc, Mer Rejonu Wileńskiego Marią Rekść, Wicestarostą Mińskim Krzysztofem Płochockim, Komendantem Hufca ZHP „Mazowsze” Mińsk Mazowiecki oraz Komendantem Rajdu Damianem Murachem, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie matki i serca syna, ojca polskiej niepodległości, marszałka Józefa Piłsudskiego.

Oprócz uczczenia tak ważnej dla nas rocznicy, uczestnicy poznawali piękno Mazowsza, Podlasia i Litwy. Poznawali gościnność okolicznych mieszkańców. Zwiedzali muzea, pomniki, miejsca pamięci narodowej i piękne okoliczności przyrody. To na pewno wielka lekcja historii, ale również wspaniała przygoda, przyjaźnie i wspomnienia na całe życie. To również możliwość poznania polonii na Litwie, bo przecież tak mało o sobie nawzajem wiemy. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym i pozytywnym odbiorem.

W rajdzie wzięło udział ok. 60 uczestników, w tym całą trasę, od Sulejówka aż do Wilna, przejechało 7 uczestników. Tak naprawdę lista osób, które związane były z rajdem  jest o wiele dłuższa i chcielibyśmy w tym miejscu podziękować zarówno uczestnikom, za udział, ale również naszym partnerom, sponsorom i przyjaciołom, a w szczególności:

 • Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP;
 • Mieczysław Kazimierz Baszko – Poseł na Sejm RP;
 • Katarzyna Ancipiuk – Dyrektor Biura Poselskiego;
 • Daniel Milewski – Poseł na Sejm RP;
 • Maria Rekść – Mer Rejonu Wileńskiego;
 • Robert Komarowski – zastępca Mera Rejonu Wileńskiego;
 • Poczta Polska;
 • Fundacja PKO Banku Polskiego;
 • Mińska Grupa Rowerowa;
 • LOT „Wielki Gościniec Litewski”;
 • ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim;
 • Krzysztof Płochocki – Wicestarosta Miński;
 • TVP Polonia;
 • TVP 3 Warszawa;
 • Świat Rowerów – Centrum Rowerów Mińsk Mazowiecki;
 • Hydrotech;

za wsparcie i wielką pomoc w organizacji tego szczytnego przedsięwzięcia.

A o rajdzie głośno m.in. tutaj:

Niech żyje Niepodległa!