Nasi na zlocie

W dniach 6-16 sierpnia br. w Gdańsku, a dokładniej na terenie Wyspy Sobieszewskiej odbył się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018, któremu towarzyszyło hasło: „PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZISIAJ, NIE JUTRO”.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 15 tysięcy harcerzy, instruktorów i skautów, w tym także ok. 1500 wolontariuszy, którzy od wielu miesięcy pracowali nad całym wydarzeniem, tworząc Kadrę Zlotu.

Wśród nich znalazło się również czworo przedstawicieli naszego hufca – pwd. Olga Pechcin, pwd. Damian Murach, pwd. Jacek Gazda, ćw. Tymoteusz Kałuża, którzy pełnili służbę w modułach programowych zlotu.

Pwd. Damian Murach i ćw. Tymoteusz Kałuża pełnili służbę w ramach modułu programowego DZIEDZICTWO, który polegał na poznaniu dziedzictwa kulturowo-historycznego Gdańska z zupełnie innym przewodnikiem: specjalnie skonstruowaną grą miejską, przygotowaną tematycznie i przeznaczoną dla konkretnego wieku. Druhowie wcielali się również w postać Jana Heweliusza i mnicha w grze zuchowej „Dawni mieszkańcy”.

Pwd. Olga Pechcin i pwd. Jacek Gazda pełnili służbę w ramach modułu programowego ŹRÓDŁO, który polegał na wodnej przygodzie na żaglówkach czy kajakach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wygląda życie marynarza, poznać uroki Wyspy Sobieszewskiej, odświeżyć pierwszą pomoc, czy po prostu pokąpać się w polskim morzu. Dh. Olga i dh Jacek zaangażowani również byli w ceremonię otwarcia zlotu prowadząc korowód chorągwi.

Zlot ZHP, który przeszedł już do historii, z pewnością był niezwykłą oraz rozwijającą przygodą i niesamowitym wspomnieniem do końca życia.