Dni Chorągwi Mazowieckiej 2018 w Siedlcach za nami

W dniach 21-23 września 2018r. obchodziliśmy Dni Chorągwi Mazowieckiej.

W tym roku trud organizacyjny tak dużego i ważnego dla nas wydarzenia, przypadł dzielnym harcerzom i instruktorom z hufca ZHP “Podlasie” w Siedlcach.

Nasze mińskie środowisko reprezentowały trzy drużyny: 33 Turystyczno – Krajoznawcza Harcerska Drużyna Odkrywców „Włóczykije” z Górek, 53 Drużyna Harcerska „Fraternitas” z Mińska Mazowieckiego oraz 302 Wielopoziomowa Drużyna Harcerek „Via” im. Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej.

W piątkowe popołudnie na stacji PKP pożegnało nas cieplutkie słoneczko oraz grono rodziców, kolegów i koleżanek. Już w Siedlcach na peronie przywitała nas z uśmiechem miła druhna, która udzieliła nam wszystkich potrzebnych informacji.

Wkrótce dotarliśmy do miejsca kwaterunkowego, czyli do II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Tam przygotowaliśmy miejsca noclegowe, rozpakowaliśmy nasze bagaże i zjedliśmy kolację, gdzie mieliśmy świetną możliwość poznać i porozmawiać z harcerzami z innych środowisk.

A w sobotę, po “krótkiej” nocy, czekała na nas gra miejska związana z 100-ną rocznicą odzyskania niepodległości. Robiliśmy między innymi wąsy na wzór “Piłsudskiego”, które ochoczo przymierzaliśmy, czy też tworzyliśmy plakaty związane z odzyskaniem niepodległości w naszych rodzimych miejscowościach. Sobota niestety była zdecydowanie chłodniejszym dniem, ale harcerz jest dzielny i nie daliśmy się niesprzyjającej aurze i w trochę cieplejszych ubraniach ruszyliśmy do boju. Naszym zadaniem było zbieranie liter z pomników i tablic na terenie Siedlec, a dodatkowo dostawaliśmy je też po wykonaniu zadań towarzyszących zabawie. Finalnie z zebranych literek układaliśmy hasła niepodległościowe.

A popołudniu amfiteatr siedlecki rozbrzmiewał dźwiękami piosenek harcerskich i turystycznych, a finalnie rozgrzał nas energetyczny zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami! Potem udaliśmy się na szybką kolację, po czym wyruszyliśmy wszyscy na ogniobranie. Siedząc w ogromnym kręgu stworzonym przez przeszło 1000 harcerek i harcerzy, wysłuchaliśmy gawędy komendantki Dni Chorągwi Mazowieckiej, pośpiewaliśmy i odebraliśmy symboliczny ogień.

W chłodny niedzielny poranek wzięliśmy udział w mszy świętej, która odbyła się również w amfiteatrze siedleckim. Następnie w wielkim pochodzie przeszliśmy wszyscy ulicami miasta na plac, gdzie odbył się apel podsumowujący i kończący XXVII Dni Chorągwi Mazowieckiej, który poprowadził drużynowy 33 Turystyczno – Krajoznawczej Harcerskiej Drużyny Odkrywców „Włóczykije” z Górek pwd. Damian Murach HO.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszym święcie, a na kolejne obchody DChM zapraszamy tym razem do Przasnysza!